Site Banner
  • Site Banner

     

     

کاربردهای آهنربا

 

کاربردهای آهنربا

آهنرباها کاربردهای فراوانی در صنعت، کشاورزی،دامپروری، تبلیغاتی، کاهش سوخت، درمانی، تصفیه آب و ... دارد.

از جمله کاربردهای دیگر آهنربا می توان به موراد زیر اشاره کرد:

آهنرباها در صنایع مختلف جهت جداسازی ضایعات آهن کاربرد فراوانی دارند.

آهنرباها در ساخت انواع اسباب بازی‌ها به کار می­روند. میله‌های مغناطیسی M شکل، برای ایجاد اشکال مختلف به گوی‌های فلزی اتصال داده شده‌اند.

مواد مغناطیسی از جمله اجزاء لاینفک فناوری­های جدیداند. آهنرباها یکی از عناصر اصلی بسیاری از وسایل الکترومکانیکی و الکترونیکی می ­باشند. بیشترین کاربرد آهنرباهای دائمی تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و بالعکس می­ باشد. به طور مثال این عمل در موتورهای الکتریکی و ژنراتورها کاربرد دارد. همچنین مگنت را در فلاپی‌دیسک‌ها، صفحات هارد دیسک و کارت‌های پلاستیکی حافظه ­دار به کار می­ برند.

برای جدا کردن مواد مغناطیسی از اجسام غیر مغناطیسی ، نظیر جداسازی سنگ‌آهن از کلوخ «جداسازی مغناطیسی)، جدا کننده‌های مغناطیسی به کار می‌روند، که در آنها ماده‌ای که باید تصفیه شود از میدان مغناطیسی نیرومند آهنربای الکتریکی می‌گذرند. این میدان تمام ذرات مغناطیسی را از ماده جدا می‌کند.

کاربرد آهنرباهای الکتریکی با نیروی بالا برندگی زیاد

از آهنرباهای با نیروی بالابرهای بزرگ در مهندسی برای مقاصد گوناگونی استفاده می‌شود. مثلا ، جرثقیلهایی که با آهنربای الکتریکی کار می‌کنند، در کارخانه‌های استخراج فلز و فلزکاری برای حمل تکه‌های آهن یا ادوات که باید روی آن آشکار شود جذب آهنربای الکتریکی نیرومندی می‌شود. کافی است که جریان را وصل کنیم تا جسم در هر وضعی بر میز کار ثابت شود، یا جریان را قطع کنیم تا جسم رها شود.

آهنرباهای الکتریکی با قطب های مخروط ناقص

این آهنربا وقتی که لازم باشد میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی را فقط در ناحیه کوچکی بدست بیاوریم کاربرد دارد. در این حالت فضای کوچک بین آنها میدانی با القای مغناطیسی با 5T را می‌توان به آسانی محاسبه نمود. چنین آهنرباهای الکتریکی‌ای بیشتر در آزمایشگاه‌های فیزیک برای آزمایش‌هایی با میدان مغناطیسی نیرومنداستفاده می شوند.

کاربردهای پزشکی آهنرباهای الکتریکی

پزشک‌ها برای خارج کردن براده‌های آهن که وارد چشم شده است، آهنربای الکتریکی را به کار می گیرند. برای خارج نمودن سوزن و اشیا تیز که  در پا و سایر اعضای بدنفرو رفته باشد نیز از آهنرباها استفاده می نمایند.  

 

 تلفن مشاوره و فروش:


همراه( مرتضی سالک):  09123846946 
 

فکس: 02166759077

 

02166759079

02166759078 

  

  • Site Banner

Copyright © 2013 آهنربا.com

 طراحی سایت     ایده سازان جاوید مهدا     isjmportal      All Rights Reserved

تعداد آنلاین: 22
بازدید امروز: 47
بازدید صفحات امروز: 18
بازدید این ماه: 79321
بازدید کل: 915391