Site Banner
  • Site Banner

     

     

آهنربا

آهنربا(Magnet)

پیدایش آهنربا

در یونانیان باستان بیش از 2500 سال پیش با آهنربا آشنا بودند، تالس ملطی  که اغلب او را به عنوان پدر علم یونان می ­شناسند، با  با ماده ­ی کانی مگنتیت(Fe3O4) که آهن را می رباید، آشنایی داشت. ماده ­ای که دارای چنین خواصی باشد را آهنربا می­ نامند. گفته شده که این ماده برای بار اول در محلی به نام "مگنزیا" در آسیای صغیر (ترکیه­ ی امروز) مشاهده شده ­است.

خاصیت آهنربایی در آهن، کبالت، نیکل و پاره ­ای از ترکیبات و آلیاژهای آن ­ها نیز وجود دارد. آهنرباها اشیائی هستند که ایجاد میدان مغناطیسی می‌کنند. اگر آهنربا(مگنت) را دور از چیزهای آهنی، به صورت آویزان قرار دهیم  همیشه در راستای جنوب و شمال جغرافیایی محل آزمایش قرار می گیرد، به همین دلیل قطب های آهنربا را قطب S یا جنوب یاب و قطب N یا شمال یاب می­ نامیم. آهنرباها عموما از آهن یا فولاد ساخته می‌شوند. همچنین سنگ‌هایی هستند كه درای خاصیت مغناطیسی می­ باشند که این سنگ‌ها در همه اوقات به سمت جنوب یا شمال می‌ایستند.

در گذشته تلاش بسیاری برای استفاده از قدرت پنهان مواد مغناطیسی، پس از کشف آن انجام گشت. به عنوان مثال در قرن ۱۸ با ترکیب تکه‌های ریز مواد مغناطیسی، تکهٔ بزرگ‌تری ایجاد می­نمودند که مشخص شد قدرت بلند کردن قابل توجهی را داراست. پس از کشف اورستد در سال ۱۸۲۰ که بیان کرد جریان الکتریکی را نیز می‌توان همانند میدان مغناطیسی ایجاد نمود، پیشرفت‌های فراوانی در این زمینه ایجاد شد.

استورگن اولین آهنربای الکتریکی در سال ۱۸۲۵ ساخت. با وجود اینکه دانشمندان بسیاری (ازجمله ماکسول، فارادی و گاوس) با این پدیده ابه صورت تئوریک درگیر بودند، اما توصیف صحیح مواد مغناطیسی را به فیزیکدانان قرن 20 نسبت داده اند.

 

قطب‌های آهنربا

یک آهنربا به هر طریقی ساخته شده باشد، دو قطب دارد. اگر آهنربا درون ظرفی پر از براده‌های آهن یا هر جسم آهنی قابل ربایش فرو برده شود، ربایش و تراکم براده‌های آهن در دو ناحیه آهنربا بیشتر از سایر نقاط است. به نواحی آهنرباکه قدرت جذب بیشتری دارد قطب‌های آهنربا می‌گویند.


مغناطیس 

علم مغناطیس از جذب شدن آهن توسط بعضی سنگ­ها(ماگنتیت) گرفته شده است. واژه مغناطیس از ماگنزیا واقع در آسیای صغیر، یعنی محلی پیدایش این سنگها، گرفته شده است. زمین آهنربای دائمی بزرگی می ­باشد که اثر جهت دهنده آن بر روی قطب های آهنربا، از قدیم ­الایام شناخته شده و مورد استفاده است. اورستد در سال 1820 متوجه شد جریان الکتریکی در سیم نیز می‌تواند اثرهای مغناطیسی ایجاد نماید، بدین معنی که می‌تواند جهت عقربه قطب نما را عوض کند.

رولاند در سال 1878 در دانشگاه جان هاپکینز کشف کرد یک جسم باردار در حال حرکت (آزمایش او، یک قرص باردار در حال دوران سریع بود) نیز منشا اثرژی مغناطیسی است.

هانس کریستین اورستد در حین انجام آزمایشی متوجه شد عقربه ­های قطب نمای موجود در کنار سیم حامل جریان، منحرف می ­گردد. این انحراف ناشی از وجود یک میدان مغناطیسی بود و این در حالی اتفاق افتاد که او از آهن ربایی نداشت.

علوم الکتریسیته و مغناطیس تا سال 1820 به موازات هم تکمیل می ­گشت تا اینکه کشف بنیادی اورستد و دیگر دانشمندان باعث واحد شدن علم الکترومغناطیس گردید. برای ازدیاد اثر مغناطیسی جریان الکتریکی در سیم می‌توان آن را به سیم پیچی با دورهای زیاد تبدیل نمود و در آن یک هسته آهنی گذاشت. این کار می ­تواند با استفاده از یک آهنربای الکتریکی بزرگ، از نوعی که عموما در مراکز تحقیقاتی برای کارهای پژوهشی وابسته به علم مغناطیس استفاده می شود، انجام گردد.

 

میدان مغناطیسی

در مبحث الکترومغناطیس دومین میدان، میدان مغناطیسی است. این میدان­ و یا به عبارت بهتر آثار این میدان از قدیم ­الایام، یعنی از وقتی که آثار مغناطیس­های طبیعی سنگ آهنربا(Fe3O4) یا اکسید آهن(III) برای اولین بار دیده شد، شناخته شده بود. خواص شمال و جنوب یابی این ماده اثر قابل توجهی برای دریانوردی و اکتشاف اشتبا این وجود، در حالت کلی مغناطیس پدیده ­ای بود که در موارد اندکی شناخته شده و مورد استفاده قرار داشت، تا زمانی که در اوایل قرن نوزدهم اورستد متوجه شد جریان الکتریکی می ­تواند میدان مغناطیسی ایجاد نماید.

 

حوزه عمل و گسترش میدان مغناطیسی

تلاش­های انجام شده در این زمینه باعث توسعه وسایل مخابراتی، ماشینهای الکتریکی و رایانه‌ها گردید. این وسایل که مغناطیس در آن­ها استفاده می ­شود، نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ایفا می‌کنند. گسترش سریع علوم نه تنها از اعتبار این علوم اولیه نمی ­کاهد بلکه همیشه سازگاری خود را با کشفیات جدید حفظ می‌کند و بسیاری از علوم جدید وابسه به آن می­ باشند.

 تلفن مشاوره و فروش:


همراه( مرتضی سالک):  09123846946 
 

فکس: 02166759077

 

02166759079

02166759078 

  

  • Site Banner

Copyright © 2013 آهنربا.com

 طراحی سایت     ایده سازان جاوید مهدا     isjmportal      All Rights Reserved

تعداد آنلاین: 24
بازدید امروز: 49
بازدید صفحات امروز: 20
بازدید این ماه: 79323
بازدید کل: 915393