Site Banner
  • Site Banner

     

     

پیشینه استفاده از آهنربا

پیشینه استفاده از آهنربا

از آهنربا برای اولين بار در متون آتارواودا به عنوان عامل شفابخشی ياد شده. گفته شده در گذشته از آهن‌ربا برای متوقف ساختن خونريزی و برای درمان بعضی از بيماری ­ها استفاده می­کردند. ملكه زيبا و افسانه ای مصر، كلئوپاترا (Cleopatra) برای حفظ زیبایی و جاذبه خود آهن‌ربايی در پيشاني خود می آویخت. اين موضوع نشان می دهد كه پيشينيان با تأثير آهنربا بر سيستم حيات بدن انسان آگاهي كامل داشتند و فقط آن را براي زيبايی و شادابی مورد استفاده قرارمی­ دادند. دانشمندان درحال حاضر براین باورند سازندگان اهرام مصر با ويژگی‌های نيروهای مغناطيسی آشنایی کامل داشتند و براي حفظ موميايی ها از اين نيروها استفاده می كردند که با گذشت زمان اجساد مردگان را از پوسیدن حفظ کنند.

در تمدن‌های باستانی توان واقعی آهنربا ناشناخته بود و به همین علت از آهنرباهای پر قدرت محروم بوده‌اند. از جایی كه آهنربا، آهن و آلياژهای آهن را جذب می­ نماید، باستانیان معتقد بودند آهنربا دارای ويژگی سحرآميزی می ­باشد و به آن خيره می شدند. حتي يكی از فيلسوفان دوران باستان معتقد بود آهنربا به خاطر جذب و حركت آهن دارای روح می ­باشد. مردم نیز در لباس خود آهنربا را براي طلسم به كار می بردند. همچنین معتقد بودند آهنربا باعث تسكين دردها می­ گردد.

در نوشته‌های يونانی 80 سال قبل از ميلاد راجع به سنگ آهن مغناطيسی يا مگنتيت (magnetite) مطالبي بيان شده که مردم چين حتی در قرن دوم ميلادی با خواص آهن‌ربا آشنايي داشتند اما در سال 1300 ميلادی موفق شدند توسط آهن‌ربا قطب نما بسازند.

در اروپا اولين بار ويليام گيلبرت (1600 پس از ميلاد) از آهنربا با نام دیمگنتا (De Magneta) ياد کرده است. در اين نوشته آمده که چنانچه آهن مغناطيس شده گرما ببيند، خواصش از بین خواهد رفت، ولی زمانی كه سرد می ­گردد، خواص خود را مجددا بدست خواهدآورد. البته لازم به ذکر است قطب نما مدت‌ها بعد اختراع گردید.

اکتشاف آهنربا كاملاً تصادفي بود و مردم باستان ناآگاهانه فقط از ويژگی‌ها شفابخشی آن استفاده می­ نمودند. آنان براین باور بودند نيروهای جادویی درون آهن‌ربا است و از وجود نيروهای مغناطيسی در طبيعت آگاه نبودند. تا ابتداي قرن شانزدهم مردم چنین تصوری داشتند تا كيمياگر و پزشكي سوئيسي به نام پي.اي. پاراسلسوس (P.A. Paracelsus) تحقیقاتی در اين باب انجام داد و راز نيروهای شفابخش آهن‌ربا را آشکار نمود. آزمايشِ تاريخی و انقلابی وی نشان داد آهنربا قادر است التهاب، بيماري‌ها، جراحات‌ و بسياری از بيماری های شكم و رحم را مداوا كند. به عبارت ديگر برای بيماری‌های داخلی بدن و همینطور بيماری­ های خارجی بدن موثر است. او این چنین گفت که اگر قسمت بيمار بدن را در معرض نيروی مغناطيسی قرار دهيم، بهتر و سريع‌تر از سایر روش‌ها می توان آن را مداوا نمود.

استاد نجوم قرن 18 ام استراليا با نام پدر هال (Father Hall) از نتايج بدست آمده قبلی استفاده نمود وبه درمان  بيماری های عصبی زنان و مردان را با به كار بردن آهن‌ربا روی بدن آنها پرداخت. دكتر مسمر (Dr Mesmer) درمان مغناطيسي پدر هال را به دقت بررسي کرد و شيوه‌ای درماني با عنوان مسمريسم (خواب مغناطيسي) را بیان نمود. وی روی شش بيمار آهن‌ربا را امتحان كرد و نتايج شگفت­ انگیزی به دست آورد. مسمر توانست برخی بيماری‌ها و مشكلات پيچيده و جدی را درمان نماید.

دكتر ساموئل هانمن (Dr Hahnemann) پدر هميوپاتی، در آن زمان زندگي می­ كرد و شاهد كارهای شگفت انگيز هال و مسمر بود. دكتر هانمن كاملاً به نيروهاي آهن‌ربا پی برد و با اين عبارت همگان را به استفاده از قدرت بهبود آن توصيه كرد: ”ميله‌ مغناطيسی به سرعت و برای هميشه حتی وخيم‌ترين بيماري‌ها را درمان مي‌كند. كافي است مدت زمان كوتاهي آن را نزديك بدن قرار دهيد تا به قدرتش پي ببريد.“ او سه شيوه درمان جهت استفاده از آهنربا بیان کرد:

 اول استفاده از كل آهن‌ربا (هر دو قطب)

دوم استفاده از قطب شمال آهن‌ربا

سوم استفاده از قطب جنوب آهن‌ربا

بیشتر متخصصین هميوپاتی از اين سه روش استفاده می ­کنند.

دكتر ويليام گيلبرت در انگلستان، پزشک دربار ملكه اليزابت اول بود. او تحقيقات بسیاری راجع به الكتريسيته و مغناطيس انجام داد. او اولين فردی بود كه بیان کرد زمين آهنربایی بزرگ می­باشد. مايكل فارادی بيومغناطيس(Biomagnetics) و شيمی مغناطيسی (Magneto-chemistry) را بنيان گذاری نمود. او اظار کرد تمامي مواد خاصيت مغناطيسي دارند و تا حدی در ميدان مغناطيسي جذب و يا از آن دفع م ­گردند. لوئی پاستور تأثيري مثبت ميدان مغناطيسی زمين، برای رشد گياهان را كشف كرد.

به دنبال كشفيات و تلاش‌های دانشمندان و پزشکانی كه به قدرت شفابخش آهن‌ربا معتقد بودند، افراد گهگاه از آن استفاده می‌بردند. به دیل اسرار آميز بودن مغناطيس درمانی و شك و شبهه‌هايی كه پيرامون آن وجود داشت، اين شيوه درمانی آنچنان كه بايد و شايد به جايگاه خود دست نيافت و در آن زمان رواج زيادي پيدا نكرد. سپس در عصر فن‌آوری بتدريج توسط دانشمندان اثر مغناطيسی آن را كشف كردند.

تلفن مشاوره و فروش:


همراه( مرتضی سالک):  09123846946 
 

فکس: 02166759077

 

02166759079

02166759078 

  

  • Site Banner

Copyright © 2013 آهنربا.com

 طراحی سایت     ایده سازان جاوید مهدا     isjmportal      All Rights Reserved

تعداد آنلاین: 19
بازدید امروز: 44
بازدید صفحات امروز: 15
بازدید این ماه: 79318
بازدید کل: 915388