Site Banner
  • Site Banner

     

     

روش های ایجاد و نگهداری آهنربا

ساخت آهن ربا

هر ماده‌ای که بتواند خود به خود مغناطیسی شود را فرومغناطیس می­ گویند. بعضی مواد فرومغناطیس مثل كبالت، نیكل و  آهن به شرط خالص بودن، با قرار گرفتن در یك میدان مغناطیسی به راحتی آهنربا می‌شوند و به همان راحتی خاصیت آهنربایی خودشان را از دست خواهندداد.  این مواد فرو مغناطیس نرم نامیده می‌شود که با حذف میدان مغناطیسی خارجی خاصیت آهنربایی خود را از دست می‌دهند به همین دلیل برای تولید آهنرباهای الكتریكی (آهنرباهای غیر دائم) مناسب اند. 

برخی دیگر از مواد مانند آلیاژهای دیگری از آهن، فولاد، نیكل و كبالت به سختی آهنربا می‌شوند این مواد فرومغناطیس سخت نام دارند. این مواد، پس از برداشته شدن میدان مغناطیسی خارجی، خاصیت آهنربایی خودشان را ازدست نمی­دهند، به همین علت برای تولید آهنرباهای دائمی مناسب اند. 

آهنربا معمولاً به سه طریق ساخته می‌شود. 

1- القای مغناطیسی 

اگر یک آهنربای میله‌ای را نزدیک چند میخ آهنی کوچک نماییم، آهنربا میخ­ها را جذب کرده و هرکدام از میخ­ها نیز میخ دیگری را جذب می­نماید. درحقیقت هر میخ توسط آهنربای اولی تبدیل به آهنربا گردیده و می­تواند میخ دیگری را به خود جذب نماید. اینگونه یک زنجیر مغناطیسی ایجاد گشته است که بسته به قدرت آهنربا اولیه، طول این زنجیر متفاوت است. ایجاد نمودن خاصیت مغناطیسی توسط یک آهنربا در یکی از فلزات نامبرده که خاصیت مغناطیسی دارند را  بدون تماس با آن فلز، القای مغناطیسی می‌نامند.

 

2-  روش الکتریکی 

جهت ایجاد یک آهنربای الکتریکی، باید یک قطعه آهن را در داخل یک سیم ­لوله (یک سیم پیچ با سیم روکشدار که به دور هسته آهنی پیچیده شده­ باشد) قرار داده و جریان مستقیمی به مدت چند ثانیه از آن عبور دهیم. قطب­های ایجاد شده برای آهنربای به جهت جریان عبوری از سیم ­لوله وابسه است همچنین قدرت میدان مغناطیسی ایجاد شده نیز وابسته به مقدار جریان است.

- روش مالشی 

اگر میله­ای فولادی را با یک آهنربا مالش دهیم، در میله خاصیت مغناطیسی ایجاد می ­گردد و میله تبدیل به آهنربا می‌شود. در این راه قطبی که در پایان مسیر ایجاد می ­گردد، مخالف قطب مالش دهنده است.

 

نگهداری از آهنربا

از جمله دلایل مهم که باعث تضعیف خاصیت مغناطیسی آهنرباها می­شود، گرما و ضربه است. جهت جلوگیری از تضعیف آهنربا، لازم است در معرض ضربه قرار نگیرند و از آسیب ­های فیزیکی حفظ شود.  همچنین آهنربا نباید در محل­های گرم قرار گیرد. آهنربا باید به صورت دوتایی به طوری که قطب N هر کدام در مجاورت قطب S دیگری قرار گیرد نگهداری گردد و یا به یک جسم آهنی  چسبانده شود.

 تلفن مشاوره و فروش:


همراه( مرتضی سالک):  09123846946 
 

فکس: 02166759077

 

02166759079

02166759078 

  

  • Site Banner

Copyright © 2013 آهنربا.com

 طراحی سایت     ایده سازان جاوید مهدا     isjmportal      All Rights Reserved

تعداد آنلاین: 25
بازدید امروز: 50
بازدید صفحات امروز: 21
بازدید این ماه: 79324
بازدید کل: 915394